Videnske trojhvezdi rozzarilo Karolinum

Jiz popate se priznivci nestarnoucich melodii, klasickych tonu a v neposledni rade i Univerzity Karlovy sesli na dalsim koncertu dobove hudby. Nezabranilo jim v tom ani destive a posmourne pocasi, ktere priroda naplanovala na desaty listopadovy vecer.

Navstevniky privital prorektor Koutecky, ktery pripomenul, ze nas sice ceka vylet za hudbou, ale ze se spolecne budeme pohybovat v dobe, kterou ovlivnily vyznamne vedecke objevy, cetne reformy a uslechtile idealy humanismu vubec. Tehdy se verilo, ze veda uzce souvisi s hudbou a predevsim, ze vlada rozumu privede lidstvo ke stesti.

Velkou aulu pak zaplnily vzpominky na slavne osobnosti, ktere zily a tvorily ve stejnych letech jako skladatele ohlasenych del. Vzpominalo se i na cetbu Jiraskova "F. L. Veka", na dobu Dobrovskeho, Thama, Krameria, ale pak uz se rec stocila k muzice. Vrchol hudebniho klasicismu se sice odehral ve Vidni, ale vyznamnou merou se na nem podilely i osobnosti ceske emigrantske skladatelske obce (napr. Mica, Zach, Myslivecek, Richter, Kozeluh. Linka, Brixi). V Karolinu vsak znela dila cizich skladatelu a chybel snad jen Sachruv dort a povestna kava s kopcem slehacky. Posluchaci tedy vychutnavali "jen" dilo Josepha Haydna (Smyccovy kvartet F dur, op. 77 c.2), Wolfganga Amadea Mozarta (Kvartet D dur pro fletnu, housle, violu a violoncello KV 285) a Ludwiga van Beethovena (Smyccovy kvartet D dur, op. 18 c.3). O skvelou interpretaci se postaralo Kocianovo kvarteto a fletnistka Martina Bernaskova - Lesna.

Po zaslouzenem potlesku nasledoval kratky pridavek a u saten se pri otvirani destniku planovala navsteva sesteho koncertu dobove hudby. Tak nezapomente - 26. ledna 1999 maji sraz vsichni romantici!

Foto Forum: Michaela Zindelova


poslední změna 8. dubna 1999