Univerzita Karlova otevřela expozici o své historii

V rámci oslav 650. výročí založení Univerzity Karlovy byla 8. ledna 1998 v historických prostorách Karolina otevřena stálá výstava o vývoji UK.V prostoru zahloubených přízemí starověkých domů ze 13.- 14. století nabízí výstava nejreprezantivnější soubor exponátů z majetku UK, který kdy byl široké veřejnosti zpřístupněn. Expozice je členěna tematicky, přičemž každá z jejích čtyř částí tvoří obsahový celek. Návštěvník se může seznámit s listinnými dokumenty, vztahujícími se k založení univerzity a k proměnám jejího právního stavu, s vlastními "dějinami" Karolina, jako s první či Velkou kolejí a s dalšími univerzitními budovami, včetně těch, které vznikly teprve nedávno. Součástí expozice jsou ukázky soustřeďující se na doklady starších výsledků činnosti univerzitních profesorů a způsobů výuky a na některé světově významné osobnosti, které na univerzitě působily (Ernst Mach, Albert Einstein), či na zakladatele moderní české vědy (J. Gebauer, J. Goll, A. Randa, J. Thomayer). Poslední tematický celek mapuje úzké sovislosti mezi životem univerzity a historií českého národa. Koncepce výstavy tak poskytuje možnost uceleného poznání jednotlivých oblastí života a působení univerzity a zároveň zdůrazňuje její roli v české vědě a kultuře i v národních dějinách. Mezi desítkami exponátů, jejichž rozmístění plně respektuje vnitřní architekturu Karolina, jsou tak k vidění například pečetidla univerzity, index studenta Filozofcké fakulty Jana Palacha či dokumenty o studentských aktivitách v době zhroucení totalitního režimu.

Na ojedinělost projektu upozornil na slavnostní vernisáži rektor UK prof. Karel Malý, který v hlavní slově uvedl: "Myslím, že se nejedná pouze o výpověď o Univerzitě Karlově, ale i o národních a státních dějinách, o hledání a nalézání pravdy."

Ředitel Archivu UK prof. Josef Petráň poté zrekapituloval dosavadní snahy o rekonstrukci Karolina a jeho využití pro potřeby univerzity. Myšlenka zachovat historickou budovu na Ovocném trhu univerzitě a založit trvalou expozici o jejích dějinách pochází z 30. let. V letech 1945 - 1959 provedl generální obnovu Karolina architekt Jaroslav Fragner, když ke staré kolejní budově připojil do jednoho celku nové rektorské křídlo. K původnímu záměru založení tvrvalé expozice se univerzita vrátila až počátkem 90. let a po další rekonstrukci Karolina ukončené v předvečer univerzitního jubilea, kdy se konečně podařilo v suterénu této historické budovy připravit stálou - právě zahajovanou - výstavu. "Nejde o sumu exponátů, ale o to, aby si návštěvník připomněl události, jimiž Univerzita Karlova vstupuje do obecného povědomí," zdůranil prof. Josef Petráň.

Současně s otevřením stálé expozice byla v Křížové chodbě Karolina zahájena i první ze čtyř proponovaných částí výstav jednotlivých univerzitních fakult. Vývoj i svůj současný život představují do 18. února 1998 1., 2. a 3. lékařská Fakulta UK, Lékařská fakulta a Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Lékařská fakulta v Plzni a Fakulta tělesné výchova a sportu UK. O jejich vzniku hovořil na vernisáži děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové prof.Ivo Šteiner, který na závěr řekl: "Ze sedmi vystavujících fakult se šest stará o tělo nemocné a jen jedna o tělo zdravé. Věřím, že v době oslav 750. výročí založení univerzity bude tento poměr obrácený."

Matěj Bartošek, Štěpán Filípek



poslední změna 13. dubna 1998