Vzdělání a věda se umění v mnohém podobají...

V historických prostorách Karolina byla otevřena výstava 280 děl 183 českých výtvarných umělců, která sami vybrali a věnovali Univerzitě Karlově u příležitosti oslav 650. výročí jejího založení."Na první pohled se zdá, že setkání umělců a akademiků je neorganické a náhodné. Ale umění a smysl pro něj provází Univerzitu Karlovu od jejího počátku. Jak umění, tak věda usilují o poznání pravdy. Těší mne, že umělecká obec se k výročí univerzity spontánně přihlásila a považuje jej za své", řekl v úvodním proslovu na vernisáži pořádané 11. února 1998 rektor Univerzity Karlovy prof. Karel Malý.

K poctě Univerzity Karlovy se svou tvorbou připojily tři generace českých výtvarných umělců. V jejich dílech jsou zřetelné tři linie - vedle volné tvorby v oblasti plastiky, malby, fotografie i koláže, se mnozí umělci nechali inspirovat pražskými motivy a impozantní postavou zakladatele Univerzity Karlovy, krále Karla IV., a dobou založení UK. Z četných osobností naší výtvarné kultury alespoň namátkově jmenujme Vladimíra Komárka, Aleše Lamra, Josefa Lieslera, Bohunku Waageovou, Karla Malicha, Jiřího Anderleho, Ladislava Čepeláka, Vladimíra Suchánka, Karla Demela, Pavla Sukdoláka, Jiřího Koláře a Bedřicha Dlouhého (autor posledního portrétu tzv. rektorské řady, prof. Radima Palouše).

Zajímavá výstava bude přístupná veřejnosti až do letošního října, cena všech darů se pohybuje kolem 3,5 milionu korun. Jediným "viditelným" poděkováním Univerzity Karlovy se pro všechny dárce stal výpravný, obrazový katalog Čeští výtvarníci k 650. výročí Univerzity Karlovy.

Několik přítomných umělců, kteří se na výstavě podílejí, odpovědělo na anketní otázku časopisu Forum:
Jak hodnotíte projekt výstavy děl výtvarných umělců pro Univerzitu Karlovu? Čím je pro vás výstava výjimečná? Ačkoli jejím mottem nebyla Univerzita Karlova, jak jste se se svým darem univerzitě vyrovnali?

Josef Liesler, malíř
Hezké je to, že všichni oslovení a koneckonců i neoslovení umělci věnovali svá díla s radostí a bez rozpaků. Často jsme o přispění žádáni i ve chvíli, kdy nám to není právě milé, ovšem to zdaleka není tento případ. Ze své tvorby jsem vybral obraz Tam blízko Babylonu hořela tenkrát nafta, který má politický podtext. Vzniklo totiž v době války v Perském zálivu. Ta teď hrozí znova, takže bych se měl modlit, aby se neopakovala. Dělat něco o univerzitě, to bych se musel setsakra zamyslet. Je to příliš velké sousto, abych z něj vybral to, co je stravitelné pro naši dobu. Inspiraci si nelze přivolat, v opačném případě se jedná o úkol.

Pavel Roučka, grafik
Pro mě je tato výstava velmi významná. Miluji postavu Karla IV., jeho doba, stejně jako dějiny vůbec, mě fascinují. Proto jsem byl poctěn výzvou věnovat svůj obraz. Zajisté by bylo velmi prospěšné častější setkávání umělců s univerzitou. V každém případě tento začátek možné budoucí spolupráce je vynikající. Výstava sama je úžasná, návštěvníci si na ní najdou všechno, co u nás ve výtvarném umění existuje. Od abstrakce až třeba po iluzivní malbu.
Výzva naštěstí nebyla vedena tématem Univerzita Karlova, to byla záchrana. To by takové zřejmě hodně umělců odradilo, protože člověk od jistého věku "dělá sebe".

Vladimír Suchánek, grafik, předseda Spolku výtvarných umělců Hollar
Pro mě je výstava specifická tím, že jsem byl u jejího zrodu, neboť jsem pomáhal s oslovením autorů. Věřil jsem, že to bude zajímavý projekt, ale že se rozroste do takových měřítek, jsem netušil. Ohromuje mě, že pojem Univerzita Karlova fascinuje české výtvarné umělce natolik, že všichni ochotně přispěli.

Jeňýk Pacák, hudebník, keramik a malíř
Výjimečné je už to, že se výstavu podařilo uskutečnit. Můj přítel a organizátor této výstavy profesor Koutecký říkal, že nečekal, kolik lidí věnuje tolik svých děl. Ale má to svou logiku. My, kteří jsme absolvovali jakoukoli fakultu, máme k Univerzitě Karlově vřelý vztah. Když si uvědomím, že první univerzitní sbírky rozkradli Švédové, další pak Němci a nakonec bolševici, tak je báječné založit novou tradici a novou sbírku. Tu už, doufám, nikdo neukradne.

Olbram Zoubek, sochař
Výjimečnost výstavy je dána duchem univerzity, jejím výročím a krásou historických prostor Karolina, před tím vším je člověk hrozně malinký. Na půdě univerzity jsem vždy velice vzrušený. Tady všude dýchá oněch 650 let touhy po poznání a vzdělanosti. Věda a umění se v mnohém podobají - hledají pravdu a krásu.
Univerzitě Karlově jsem připravoval sousoší Učitel a žákyně, ale bohužel nebylo včas hotové, věnoval jsem tedy již hotové dílo Ctirad a Šárka. Inspirovat se univerzitou bylo lehké, pro starého "dědka", jako jsem já, bylo snadné udělat starého učitele a mladou žákyni.



poslední změna 13. dubna 1998