Ve Velké aule Karolina se konalo slavnostní rozšířené zasedání vědecké rady UK. Prorektor UK prof. Pavel Klener přivítal na akademické půdě vzácné hosty Jiřího Grušu, Karla Kühnla, Jana Stráského, Otakara Motejla, Petru Buzkovou, Jana Koukala, Rudolfa Zahradníka a další. V úvodním projevu zmínil rektor UK prof. Karel Malý úlohu, kterou sehráli studenti v dějinném procesu utváření Československa. Připomněl tragické události spojené s uzavřením českých vysokých škol nacisty v roce 1939, studentské hnutí v letech 1967 a 1968 a samozřejmě i nedávnou minulost - listopadové události roku 1989. Rektor UK zdůraznil, že oslavy 650. výročí založení Univerzity Karlovy jsou zároveň oslavami evropské a světové kultury, svobody a demokracie. Ve svém projevu, věnovaném úloze univerzit v budoucnosti, se dotknul i problémů, o kterých se v souvislosti s univerzitním vzděláváním často hovoří - vysokých finančních nákladů, nedostatečné kapacity výukových prostor a přístrojového vybavení i nedostatku pedagogů. Zdůraznil, že investice do vzdělání jsou investicemi vratnými, zárukou budoucího ekonomického i duchovního rozvoje. Poukázal na to, že prudký technický rozvoj nemusí znamenat usnadnění komunikace mezi lidmi, a proto je třeba stále dbát na uchování a rozvíjení vzdělání přírodovědního i humanitního. Vždyť vedle ekonomických a politických činitelů tvoří fungující společnost především sdílené kultivované kulturní ovzduší.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jiří Gruša ve svém projevu označil za problémy našeho systému vzdělávání mimo jiné nedostatečnou samostatnost studentů, nevyspělé technické zázemí a omezenou možnost přístupu k informačním zdrojům... Budoucnost české vzdělanosti spatřuje v bližší spolupráci se zahraničními univerzitami a v postupné reformě našeho školství, které by se mělo přiblížit západnímu systému vzdělávání. Historický vývoj Univerzity Karlovy od jejího založení až po současnost připomněl ve své přednášce ředitel Ústavu dějin UK a Archivu UK prof. Josef Petráň.

Závěr slavnostního zasedání využil rektor UK k předání děkovných dopisů studentům Matematicko-fyzikální fakulty UK Štěpánu Franclovi, Petře Gladavské, Mgr. Tomáši Jelínkovi, Lucii Kořené a Luboši Polereckému za organizaci pomoci pro oblasti postižené záplavami.

Foto: z archivu RUK


poslední změna 4. prosince 1997